lekar och tåg
Rune och Doris skulle åka tåg till en annan stad för att utforska fler delar i Sverige och lära sig om trafiken. Rune var glad att Doris också gillade trafikregler och sånt. De på hans förra skola tyckte att han var töntig.
När de närmade sig tågen så fick Rune en klump i magen. Vågar han verkligen hoppa på tåg vagnarna. Han var skraj och vågade inte gå balansgång eller hoppa på idrotten.
Doris hjälpte honom upp och tröstade. Det blir kul! Sa Doris. Doris och Rune ställde sig upp och började leka.
De sprang med tåget och klumpen i magen försvann. De hade roligt länge.
De lekte ända tills tåget stannade. Akta elledningen! Det här är ingen lekplats, sa mannen i fören på tåget. Okej, pep Doris med en darrig röst. Vi ville bara leka, sa Rune.
Men, sa mannen. Ni kan få skjuts om ni vill, sa mannen och log. Ja! Sa Doris och Rune. Nu skulle de lära sig allt om trafiken.