Resultatlista - Gå och Cykla 2018

1:a pris – 15 000 kr + reflexer
Skola Kommun

Skolbyn

Hudiksvall

2:a pris – 10 000 kr + reflexer
Skola Kommun
Vilans Skola Nacka

3:e pris – 7 000 kr + reflexer
Skola Kommun
Stigens Friskola Färgelanda

4:e pris – 5 000 kr + reflexer
Skola Kommun
Tulinkisuando Friskola Kiruna

5:e – 10:e pris – Guiness rekordbok + reflexer
Skola Kommun
Vittangi skola Kiruna
Fäladsskolan Lund
Flogstaskolan Uppsala
Centralskolan Lerum
Solanderskolan (4-6) Piteå
Skogstorpsskolan Kumla

Grupper uppdelade på medelvärde per elev, max 20 poäng.


Grupp 1 (20p - 18p)
Skola Kommun
Banslättsskolan Botkyrka
Stigens Friskola Färgelanda
Puoltikasvaara skola Gällivare
Vikingaskolan Gävle
Björkåsskolan Göteborg
Frennarps Byskola Halmstad
Al-Maarif Tvåspråksskola Helsingborg
Långsjöskolan, 3B Huddinge
Grindstuskolan Huddinge
Långsjöskolan Huddinge
Skolbyn Hudiksvall
Ede skola Hudiksvall
Malsta skola Hudiksvall
Tulinkisuando Friskola Kiruna
Vittangi skola Kiruna
Skogstorpsskolan Kumla
PeterSvenskolan Landskrona
Centralskolan Lerum
Rosendalsskolan Linköping
Rosendalsskolan Linköping
Fäladsskolan Lund
Hedlundaskolan Lycksele
Monbijouskolan Malmö
Vilans skola Nacka
Älta skola Nacka
Solanderskolan 4-6 Piteå
Ransta Skolan Sala
Furuskolan Skellefteå
Lövångersskolan Skellefteå
Gröndalsskolan Stockholm
Lögarebergets Montessoriskola Stockholm
Tallkrogens skola Stockholm
Smedslättsskolan Stockholm
Nyboda skola Tyresö
Vaksalaskolan Uppsala
Flogstaskolan Uppsala
Ångelstaskolan Uppsala
Ösbyskolan Värmdö
Brukets skola Örebro
Bergsättraskolan Österåker

Grupp 2 (<18p - 16p)
Skola Kommun
Rombergaskolan Enköping
Drottninghögsskolan Helsingborg
Mörtviksskolan Huddinge
Utsälje Huddinge
Trångsundsskolan Huddinge
Ängsnässkolan Huddinge
Kästa skola Huddinge
Håsta skola Hudiksvall
Vena Skola Hultsfred
Vikenskolan Höganäs
Djuptjärns skolan Kalix
friskolan piggelinen Karlskrona
Stodeneskolan Karlstad
Stenhamreskolan Ljusdal
Monbijouskolan Malmö
Lagmansskolan Mjölby
Smedby skola Motala
Kristdalaskolan Oskarshamn
Rosviks skola Piteå
Näsåkers skola Sollefteå
Bäckahagens skola Stockholm
Friskolan Hästens Stockholm
Sofia skola Stockholm
Bäckahagens skola Stockholm
Vrigstad skola Sävsjö
Vrigstad skola Sävsjö
Bergaskolan Uppsala

Grupp 3 (<16p - 14p)
Skola Kommun
Torpgärdsskolan Boden
Östra Karup skola Båstad
Höredaskolan Eksjö
Höredaskolan Eksjö
Ribbybergsskolan Haninge
Sjötorpsskolan Huddinge
Visättraskolan Huddinge
Skogskällan Huddinge
Skälbyskolan Järfälla
Ulvsättraskolan Järfälla
Neptuniskolan Järfälla
Tallbohovskolan Järfälla
Berghemskolan Järfälla
Nordskogens skola Jönköping
Stensholmsskolan Jönköping
Töre  skola Kalix
NKC Nättrabyskolan Karlskrona
Östbyskolan Lidköping
Brunnbyskolan Linköping
ekängens skolor Linköping
Gärdeåsskolan mellanstadiet Ljusdal
Alleskolan Lomma
Gunnesboskolan Lund
Ögårdsskolan Malmö
Mölletoftaskolan Malmö
gröndalsskolan Nynäshamn
Norrmalmskolan Piteå
Sörböleskolan F-6 Skellefteå
Bolidenskolan Skellefteå
Örjansskolan Skellefteå
Hagge skola Smedjebacken
Lucksta skola klass 6 Sundsvall
Östra skolan 4-6 Söderhamn
Stugsunds skola Söderhamn
Sandersdalsskolan Uddevalla
Bollstanäs skola Upplands Väsby
Årstaskolan Uppsala
Eriksskolan Uppsala
Norra skolan Vänersborg
Borbackaskolan Värnamo
Södra Åmål
Rotskärsskolan Älvkarleby

Grupp 4 (<14p -12p)
Skola Kommun
Noltorpsskolan Alingsås
Grönkullaskolan Alvesta Alvesta
Grönkullaskolan Alvesta Alvesta
Sörbyskolan Gävle
Ättekullaskolan Helsingborg
Hörningsnässkolan Huddinge
Sandvalla skola Hudiksvall
Porjus skola Jokkmokk
Fastebol-Högby skolor Järfälla
Olovslundskolan Järfälla
Saltöskolan Karlskrona
Rosenfeldtskolan Karlskrona
Annelundsskolan Kävlinge
Kristinebergs skola Lycksele
Ängslättskolan Malmö
I Ur och Skur Forsen Piteå
Vikarbyns skoa Rättvik
Vallhovskolan Sandviken
Väringaskolan Sigtuna
Storkskolan Sjöbo
Gripholmsskolan Strängnäs
Parkskolan Svalöv
Sandarne skola Söderhamn
Gamla Uppsala skola Uppsala
Herrgärdsskolan Västerås
Sidensjöskola Örnsköldsvik

Grupp 5 (<12p)
Skola Kommun
Surteskolan Ale
Ösbyskolan Danderyd
Vikaskolan Falun
Österöd skola Göteborg
Önneredsskolan Göteborg
Eketånga Montessoriskola Halmstad
Åbyskolan Haninge
Montemini Montessoriskola Helsingborg
Vistaskolan Huddinge
Edboskolan Huddinge
Snättringeskolan Huddinge
Glömstaskolan Huddinge
Balingsnässkolan Huddinge
Lundskolan Järfälla
Iljansbodaskolan Järfälla
Internationella engelska skolan Järfälla
Nybergskolan Järfälla
Bergaskolan Kiruna
Högåsskolan Knivsta
Hissmoskolan Krokom
I Ur och Skur Utsikten Lidingö
Nybo skola Ljusdal
Byskolan Lund
Skrylleängskolan Lund
Glasbruksskolan Malmö
Ribersborgsskolan Malmö
Egebyskolan Mjölby
Morkarlby skola F-6 Mora
Saltsjö Duvnäs skola Nacka
Gröndalsskolan Nynäshamn
Orust Montessori Orust
Parkskolan Osby
Ingels skola Rättvik
Sandvikens Internationella Montessoriskola Sandviken
Farsta strandskolan Stockholm
Odelsbergsskolan Strömstad
Ankarsviks skola Sundsvall
Höglundaskolan Sundsvall
Järna Friskola AB Södertälje
Ljunggrenska skolan Trelleborg
Stavreskolan Trollhättan
Paradisskolan Trollhättan
Hanvikens skola Tyresö
Strandskolan Tyresö
Drakskeppsskolan Täby
Lindbackens Skola Uppsala
Rösegårdsskolan Västerås
Stamgärde skola - Villan Åre