Resultatlista - Gå och Cykla 2019

1:a pris – 15 000 kr
Skola Kommun

Tomtebogård

Umeå

2:a pris – 10 000 kr
Skola Kommun
Håsta skola Hudiksvall

3:e pris – 7 000 kr
Skola Kommun
Skolbyn Hudiksvall

4:e pris – 5 000 kr
Skola Kommun
Centralskolan Lerum

5:e – 10:e pris – 1 000 kr
Skola Kommun
Utsäljeskolan Huddinge
Täby friskola Gribbylund Täby
Östra skolan Katrineholm
Solhemsskolan Stockholm
Rosvik skola Piteå
Sticklinge skola Lidingö

Bästa klass – 3 000 kr
Skola Klass Kommun
Saltöskolan 6A Karlskrona

Utlottningspriser – Guiness rekordbok
Skola Kommun
Skärgårdsskolan Umeå
Lundskolan Järfälla
Liljeforsskolan Uppsala
Staffansskolan Gävle
I ur och skur Forsen Piteå

Grupper uppdelade på medelvärde per elev, max 20 poäng.


Grupp 1 (20p - 18p)
Skola Kommun
Nödingeskolan Ale
Kyrkebyskolan Arvika
Gärdesskolan Eda
Puoltikasvaara skola Gällivare
Andersbergsskolan Gävle
Staffansskolan Gävle
Vikingaskolan Gävle
Utsälje skolan Huddinge
Ede Skola Hudiksvall
Håsta skola Hudiksvall
Skolbyn Hudiksvall
Funäsdalens skola Härjedalen
östra skolan Katrineholm
Tulinkisuando friskola Kiruna
Centralskolan Lerum
Sticklinge skola Lidingö
Nyvångsskolan F-9 Lund
Rosvik skola Piteå
Bolidenskolan Skellefteå
Furuskolan Skellefteå
Lövångersskolan Skellefteå
Kvarnbyskolan Stockholm
Skanskvarnsskolan Stockholm
Solhemsskolan Stockholm
Täby friskola Gribbylund Täby
Böleängsskolan Umeå
Sjöfruskolan Umeå
Skärgårdsskolan Umeå
Tomtebogård Umeå
Bergaskolan Upplands-Bro
Hok skola Vaggeryd
Norra Skolan Vänersborg
Brandthovdaskolan Västerås

Grupp 2 (<18p - 16p)
Skola Kommun
Kyrkebyskolan 5A 5B 5C Arvika
Dalsjöskolan Borås
Banslättsskolan Botkyrka
Östra Karups skola Båstad
Bläseboskolan Göteborg
Ramlösa Friskola Helsingborg
Skansbergsskolan Huddinge
Snättringeskolan Huddinge
Vistaskolan Huddinge
Visättraskolan Huddinge
Ängsnässkolan Huddinge
Norra skolan Härjedalen
Råda skola Lidköping
Ögårdsskolan Malmö
Gröndalsskolan Nynäshamn
Bergsviksskolan  Piteå
Pitholm åk 4-6 Piteå
Solanderskolan Piteå
Moröskolan Skellefteå
Sunnanåskolan Skellefteå
Friskolan Hästens Stockholm
Kista montessoriskola Stockholm
Carlshöjdsskolan Umeå
Mariebergsskolan Umeå
Täfteå Skola Umeå
Flogstaskolan Uppsala
Kunskapsskolan Uppsala Uppsala
Liljeforsskolan Uppsala
Ångelstaskolan Uppsala
Själevadskolan Örnsköldsvik

Grupp 3 (<16p - 14p)
Skola Kommun
Kronaskolan Ale
Nyhamre skola Bollnäs
Myranskolan Gällivare
Frennarps Byskola Halmstad
Ribbybergsskolan Haninge
Ättekullaskolan Helsingborg
Hörningsnässkolan Huddinge
Kästaskolan Huddinge
Västra skolan Hudiksvall
Lofsdalens skola Härjedalen
Vikenskolan Höganäs
Fastebol-Högby skolor Järfälla
Olovslundskolan Järfälla
Nättrabyskolan Karlskrona
Sandbäcksskolan Katrineholm
Nibbleskolan 2c Köping
Sjölunda Skola Lidköping
Rosendalsskolan Linköping
Gärdeåsskolan Ljusdal
Freinetskolan i Lund Lund
Sigfridsborgs skola Nacka
Svandammsskolan Nynäshamn
Jävre skola Piteå
Norrmalmskolan Piteå
Ekensbergsskolan  Solna
Aspuddens skola Stockholm
Bodals skola Stockholm
Hägerstenshamnens skola Stockholm
Koster skola Strömstad
Valemyrsskolan Strömstad
Hägneskolan Sävsjö
Stugsunds skola Söderhamn
Östra skolan 4-6 Söderhamn
Järna Friskola AB Södertälje
Sandersdalsskolan Uddevalla
Backens skola Umeå
Hagaskolan Umeå
Mariehemsskolan Umeå
Sofiehemsskolan Umeå
Storsjöskolan Umeå
Östteg skola Umeå
IES Uppsala Uppsala
Fridhemskolan Vårgårda
Köpmanholmenskolan Örnsköldsvik
Fagervallsskolan Östersund

Grupp 4 (<14p -12p)
Skola Kommun
Balingsnässkolan Huddinge
Edboskolan Huddinge
Mörtviksskolan Huddinge
Skapaskolan Huddinge
Sandvalla skola Hudiksvall
Lundskolan Järfälla
Neptuniskolan Järfälla
Skälby för- och grundskola Järfälla
Friskolan piggelinen Karlskrona
Saltöskolan Karlskrona
Spandelstorpskolan Karlskrona
Björkviks skola Katrineholm
Futuraskolan Gåshaga Lidingö
Rosendalsskolan Linköping
Gärdeåsskolan mellanstadiet Ljusdal
Hällevadsholms skola Munkedal
Ängås skola 4-6 Orust
Hasslarödsskolan Osby
Storkskolan Sjöbo
Kista montessoriskola Stockholm
Hanvikens skola Tyresö
Ångelstaskolan Uppsala
Sidensjöskola Örnsköldsvik
Fagervallsskolan Östersund

Grupp 5 (<12p)
Skola Kommun
Kvarnsvedensskola Borlänge
Strandängsskolan Båstad
Furulundsskolan Eksjö
Internationella Engelska Skolan Eskilstuna
Lindgårdsskolan Fagersta
Stigens Friskola Färgelanda
Prolympia Gävle
Nya skolan länsmansgården Göteborg
Sjötorpsskolan Huddinge
Iljansbodaskolan Järfälla
Lagga skola Knivsta
Söderparkskolan Kävlinge
Excel education Leksand
Gärdeåsskolan Ljusdal
Fäladsskolan Lund
Lund International School Lund
Europaportens skola Malmö
Malmö Montessoriskola Malmö
Egebyskolan Mjölby
Maestroskolan Nacka
Ängås skola Orust
Celsiusskolan Ovanåker
I Ur och Skur Forsen Piteå
Ingels skola Rättvik
Vallhovskolan Sandviken
Ankarsviks skola Sundsvall
Sidsjö fristående grundskola Sundsvall
Svalövs Montessori Svalöv
Stentägtskolan Söderhamn
Strandskolan Tyresö
Bullmarks skola Umeå
Tavelsjö skola Umeå
Östermalmsskolan Umeå
Lagmansskolan Välj
Vejbystrands skola Ängelholm
Åkerstorpsskolan Österåker